Prašan, vločka, chumelenice... Schválně kolik byste v češtině napočítali slov, která označují sníh v různé intenzitě a konzistenci? Pět, deset? Dost možná byste si vystačili s prsty na rukou. V severských zemích, kde je sníh běžnější součástí každodenního života a jeho přesné rozlišování je tak mnohem důležitější, mívají pro sníh slov několikanásobně víc. Ve švédštině je jich 25, v islandštině 46, v sámštině 180 a ve skotštině jich napočítali dokonce 421!
Foto: Profimedia
Sníh v jazyce Eskymáků
Dlouho se tradovalo, že nejvíce slov označujících sníh lze najít v inuitštině, tedy v jazyce Eskymáků. Je sice pravda, že v této oblasti mají vskutku bohatou slovní zásobu, ale zdaleka ne nejbohatší. V jejich jazyce existuje zhruba 50 slov pro sníh, mezi nimi je například slovo "aniu", které označuje sníh, z nějž se dělá voda, "aputi", tedy sníh právě dopadlý na zem, anebo "maujaq", což je něco jako sněhová bažina.
V severských jazycích je sníh denním chlebem
Dalším jazykem, který má tuto oblast poměrně dobře zmapovanou, je švédština. Švédové rozlišují 25 druhů sněhu (švédsky: snö): "kramsnö" – sníh, ze kterého se dají dělat sněhové koule, pohádkový vánoční "julesnö", bouřkový "åsksnö" nebo větrem rozmetaný "yrsnö".
V islandštině bylo napočítáno 46 sněhových slov. Ta jsou o něco méně poetická než ve švédštině. Zdá se, že většina z nich existuje z čistě praktických důvodů a slouží k lepší orientaci ve sněhové nepohodě. Islanďané mají zvláštní označení pro sníh čerstvý, zledovatělý, bahnitý, vodnatý, stálý, větrem navátý a tak dále.
Neuvěřitelných 180 slov se našlo v sámštině. Sámové obývají nejsevernější oblasti Skandinávie a Murmanskou oblast v Rusku a sníh je pro ně denním chlebem. V jejich jazyce se odráží i takzvaná duše sněhu. Jedním slovem dokážou vystihnout například sněžnou pláň podupanou sobím stádem nebo krustu, která se na sněhu vytvoří poté, co přes den závěj na povrchu lehce roztála na slunci. "Tjarvva" je velmi odolná a tvrdá krusta, která nelze jen tak prolomit, "åppås" je panensky čistý sníh bez jediné stopy.
Rekordní počet slov ve Skotsku
A to nejlepší na konec! Absolutním vítězem je skotština s rekordními 421 sněhovými slovy. Jak je něco takového možné zrovna ve Skotsku, které ani neleží tak severně a kde průměrně sněží zhruba 20 dní v roce? Lingvisté z Glasgowské univerzity totiž do výsledků svého výzkumu započítali i širší okruh výrazů spojených se sněhem, různé druhy vloček, jejich pohybů a vlastností. Nicméně i tak je výsledné číslo ohromující. Skotská lingvistka Dr Susan Rennie, která se na výzkumu podílela, to vysvětluje jednoduše tím, že mluvit rozsáhle o počasí je a po staletí bylo součástí místní kultury.
Zdroje:
https://www.k-international.com/blog/which-language-has-the-most-words-for-snow/
https://www.jazykovy-koutek.cz/?cat=250
https://www.visitscotland.com/holidays-breaks/christmas-winter/faqs/
Komentáře