Jak sušit houby + na kolik stupňů v troubě a sušičce

Měli jste už smaženici, houbovou omáčku, kulajdu i bramboračku a hub je pořád plný les? Poradíme vám, jak houby správně sušit v sušičce, ale i v troubě nebo na niti. Dozvíte se mimo jiné, jak dlouho a na jakou teplotu sušit houby.

Jak sušit houby + na kolik stupňů v troubě a sušičce Foto: Pixabay

Než se pustíte do sušení

Nejdříve je potřeba si vybrat ty správné houby. Ne všechny se na sušení totiž hodí. Houby, které jsou promočené, plesnivé či červivé určitě sušit nechcete. Zároveň vyřaďte babky. Ty jsou naprosto nevhodné, protože během sušení se v nich množí parazit, který je nebezpečný pro vaše zdraví. Nesušte ani pýchavky, václavky a lišky.

Raději si vyberte houbařskou klasiku:

  • hříbky
  • žampiony
  • křemenáče
  • klouzky
  • bedly
  • kozáky

Houby si po očištění nakrájejte na co nejmenší plátky, maximálně 3-4 milimetry. V žádném případě houby před sušením neoplachujte! Nyní už máte připravené plátky, ze kterých bude zásoba na zimu. Stačí si jen vybrat jeden ze způsobů sušení.

Sušení hub

Houby jsou po usušení dobré nejen v zimě, ale dokonce i několik dalších zim. Pokud se opravdu vyvarujete plísním a červivým houbám, pak máte z jednoho podzimu zásobu na několik dalších let. Příští rok tak vůbec nemusíte řešit, jestli houby rostou.

Houby můžete sušit hned několika způsoby. Některé jsou časově náročnější, jiné zase vyžadují otáčení hub po několika hodinách. Výsledek však stojí za to. Nejsnadnější je použití sušičky. Způsobů je ale víc, takže se bez ní obejdete.

Jak (dlouho) sušit houby v sušičce

Tento způsob je nejrychlejší. Houby budou zcela vysušené po pár hodinách. Nakrájené plátky hub rozmístíte na síta sušičky tak, aby se nepřekrývaly. Nastavíte sušičku na 40-50 stupňů a houby budou krásně vysušené za 5 až 8 hodin.

Jak sušit houby v (horkovzdušné) troubě a na kolik stupňů

Plátky hub položte na pečící papír na plech, opět se nesmí překrývat. Pečící papír nevynechávejte, houby by se vám lepily na plech. Poté je vložte do trouby a začněte sušení nejdříve na 20 až 30 stupňů. Teplotu každou hodinu zvyšte o 10 stupňů, dokud se nedostanete na 70 stupňů Celsia. Při každém zvedání teploty houby otočte. Poté je otočte ještě po každých dvou hodinách sušení.

Díky postupnému zvedání teploty by se houby neměly zapařit, ale pro jistotu mějte v troubě zapnutý větrák. Nemáte-li tuto možnost, můžete troubu nechat malinko otevřenou, aby měla pára kudy unikat. Houby můžete zbavovat vlhkosti také utěrkou lehkým poklepáním na každou z nich.

Jak sušit houby na niti

Sušení hub na niti je metoda našich babiček, možná spíš prababiček. To ale neznamená, že je špatná. Plátky hub navlékněte na nit stejně, jako byste navlékaly korálky. Nit s houbami poté zavěšte někam do průvanu. Vyvarujte se ovšem přímému slunečnímu svitu, to by houby zapařilo.

Jak sušit houby na novinách nebo na zácloně

Klasický způsob sušení hub je rozložení na plátno, záclonu či na noviny. Ty poté rozmístíte ven, na půdu nebo na topení. Houby musíte ovšem pravidelně otáčet. Pokud si vyberete možnost vyskládat houby na podložce ven, dávejte si pozor na sluneční svit. Ten houby zapaří.

Z použitých podložek je nejlepší plátno nebo záclona. Záclona je vzdušná a není zapotřebí houby tak často otáčet. Plátno i noviny zase odsávají vlhkost. Je ovšem nutné houby otáčet, aby neležely na vlhkém místě, které na podkladu samy vytvořily.

Jak sušit houby v mikrovlnce

Sušení v mikrovlnce trvá jen pár minut, možná bude dokonce stačit jedna. Tenké plátky hub rozmístěte mezi dvě papírové utěrky a vložte do mikrovlnky. Zapněte ji na plný výkon a houby přes sklo pozorujte. Časomíru nenastavujte delší než jednu minutu. Poté zkontrolujte, jestli jsou houby již vysušené. Suché houby se již nijak nekroutí a lámou se v ruce.

Pokud minuta nestačila, pokračujte v půl minutových intervalech a vždy zkontrolujte. U další várky již budete přesně vědět, jak dlouho houby v mikrovlnce sušit.

Přestože je toto sušení nesrovnatelně rychlejší, vyžaduje vaši plnou pozornost. Zároveň je možné houby nejen vysušit, ale také spálit. Proto ho dále označujeme za relativně obtížný.

Jak sušit houby na slunci

Jak jsme již zmínili výše, houby není vhodné sušit na přímém slunci. Tím se zapaří a vy přijdete o své nejlepší nasbírané kousky. Co kdyby to byly poslední houby, které letos vyrostly? Raději je umístěte někam, kde je větrno, ale slunce tam zase tolik nesvítí. Také si můžete vybrat jinou z nabízených možností sušení.

Na jakou teplotu sušit houby

Teplota sušení se liší podle způsobu. Shrnutí teplot, které se hodí pro sušení hub, nabízí následující tabulka. Pokud se chcete vyhnout teplu trouby, můžete houby také zamrazit.

Sušička 40 až 50 stupňů
Trouba (horkovzdušná) začínáte na 20 stupních, ale postupně se dostanete až na 70
Mikrovlnka maximální výkon

Obtížnost sušení hub

Na závěr pro vás máme tabulku obtížnosti sušení hub. Pokud si nejste jistí, který způsob si vybrat, pak se vám toto zhodnocení jistě bude hodit při rozhodování.

Sušička *
Trouba ****
Nit **
Noviny, plátno ***
Mikrovlnka ***
Slunce NEVHODNÝ ZPŮSOB

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na Moravě

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky na Moravě v roce 2024

Jaké jsou nejlepší cyklostezky na Moravě? 🚴‍♂ Jsou to cyklostezky v Brně a okolí, nebo snad cyklostezky v Ostravě? Nebo spíše cyklostezky...

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Čechách

Nejlepší cyklotrasy a cyklostezky v Čechách v roce 2024

Chcete-li lépe poznat cyklostezky 🚴‍♂ ve Středočeském kraji, v jižních Čechách nebo na Šumavě, přečtěte si tento článek.

Axolotl mexický

Axolotl mexický prodej - kolik stojí a kde koupit

Obojživelník axolotl mexický či vodní dráček je oblíbený a v akvaristice zcela unikátní živočich. Kde ho koupit a jak chovat se dozvíte v...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY