Kdy chodí Mikuláš, čert a anděl? Tradice, básničky a kostým

Mikuláše si po staletí připomínají křesťané od východu na západ. Čím je jeho postava tak významná, že je v naší zemi patronem několika kostelů, a dokonce i jedné z katedrál? Proč se v předvečer svátku svatého Mikuláše objeví v ulicích v  doprovodu čerta s andělem?

Život - Legendy - Oslavy svátku sv. Mikuláše - Kdy chodí Mikuláš
DárkyBásničky - Známé osobnosti - Časté dotazy

Kdy chodí Mikuláš, čert a anděl? Tradice, básničky a kostým
Foto: Pixabay

Svatý Mikuláš: Život

Sv. Mikuláš se narodil kolem roku 250 v lykijském městě Pataře (na území dnešního Turecka) jako syn křesťanských rodičů. Říkalo se o něm, že dobré skutky konal potají. Časem se však lidé o jeho dobrodiní dozvěděli. Aby se Mikuláš vyhnul pochvalným řečem, vydal se na pouť do Palestiny. Při cestě domů se zastavil v kostele ve městě Myra, pravděpodobně v místě dnešní obce Demre. „Zde se v předchozím dni biskupové lykijští usnesli na tom, že pro město zvolí za biskupa muže, který první vstoupí ráno do chrámu. Když tam našli modlícího se Mikuláše, vložili na něj ruce, aby z něj učinili místního biskupa,“ píše Catholica. I když se vzpíral, posvětili ho na biskupa.

Podle Isidora Vondrušky byl Mikuláš zajat a poslán do vyhnanství v době pronásledování křesťanů císařem Diokleciánem. Když v roce 313 císař Konstantin vydal edikt milánský, byl Mikuláš propuštěn po několika letech na svobodu. Jako biskup se zúčastnil Nicejského sněmu a po něm vykonal pouť do Říma. Na zpáteční cestě se zastavil ve městě Bari v Apulii. Den jeho smrti byl 6. prosince mezi 345 a 352.

Některé zdroje uvádějí, že se archeologům po několika letech práce podařilo odhalit hrob svatého Mikuláše v tureckém Demre. Archeologové odkrývali dlažbu byzantského kostela, kde svatý Mikuláš přímo působil. Jedná se o pozůstatky kostela, který byl zatopený zvýšenou hladinou Středozemního moře a o několik století později nad ním postavili druhý kostel.

Svatý Mikuláš: Tradice a legendy

Legenda o svatém Mikuláši se objevuje v 6. století a někteří historikové tvrdí, že jde spojení postavy Mikuláše biskupa z Myry a Mikuláše biskupa z Pinary. Podle etnografa Václava Holase se mnoho informací o postavě Mikuláše dozvídáme z legend. Jedna legenda hovoří o záchraně lodníků prosících svatého Mikuláše v bouři o pomoc. Po bezpečném přistání šli prý lodníci poděkovat do kostela a v místním biskupovi poznali svého zachránce, proto se význam Mikuláše objevuje jako ochránce před povodněmi. O dalším příběhu říká Holas pro Boleslavský deník, že je „o Mikulášovi a třech chudých dívkách, které obdaroval věnem, a o dvou mladých kněžích, které svatý Mikuláš vzkřísil k životu poté, co je o něj připravil hříšný hostinský. Z první legendy můžeme snadno poznat Mikuláše dárce a přítele dětí, v druhé legendě je ztělesněna jeho role vychovatelská.“

Podobné legendy uvádí server Catholica, ve kterých se jedná o vykoupení dětí, kterým hrozila smrt za krádež i příběh vzkříšení tří rozsekaných chlapců, které řezník naložil do láku.

Mikuláš se stal součástí středověkých průvodů žáků s maskovanými postavami. Ve folklórních projevech se dají vysledovat známky mytických představ a kultů souvisejících s obdobím zimního slunovratu.

Oslavy svátku svatého Mikuláše

Nejznámější formou oslavy svátku svatého Mikuláše jsou průvody maskovaných postav – Mikuláše, anděla a čerta. Některé oslavy v minulosti byly podobně těm masopustním. „Příchod Mikuláše před stavení oznamovali takzvaní laufři, kteří příchod Mikuláše oznamovali hlasitým práskáním biče do vzduchu. Někteří etnografové v tomto zvyku vidí snahu zažehnat temné síly ovládající svět v období před zimním slunovratem. S Mikulášem však šly i další postavy jako byli turci, židé, smrtka, šaškové nebo černoši,“ vysvětluje Holas pro Boleslavský deník. Dalo by se tedy říct, že provádění mikulášských tradic se lehce odlišovalo, nicméně ty základní prvky zůstaly stejné. Zkrátka současné oslavy se tolik neliší od oslav v minulosti. Svátek se slavil vždy i ve veřejném prostoru. V průběhu dvou desítek let je však patrný nárůst oficiálních oslav ve městech a na vesnicích.

Zobrazení Mikuláše

Nejčastěji je Mikuláš vyobrazován jako biskup, s knihou Písma svatého a třemi symbolickými jablky, nebo zlatými koulemi. Ty mají být připomínkou toho, že Mikulášova křesťanská víra zachránila před otroctvím tři dcery, které chtěl do zkázy uvrhnout jejich zadlužený otec. Dalším pověstným atributem je berla, biskupská mitra (mikulášská čepice), chleby, kostel, kotva, křtitelnice, loď, měšec, případně tři chlapci v kádi.

Kostým Mikuláše a doplňky (paruka, vousy, berla mirta, rukavice) se dají půjčit nebo přímo koupit v kamenných či internetových obchodech s kostýmy a maskami.

Kdy chodí Mikuláš?

Mikuláš chodí už v předvečer svého svátku – 5. prosince, což je dáno tím, že pro naše předky začínal nový den novou nocí, tj. západem slunce předchozího dne.

Mikuláš: Dárky

Aby dostaly děti od Mikuláše dárek, musely nejprve zarecitovat básničku nebo zazpívat písničku. Hodným dětem Mikuláš přináší sušené plody, čokoládu, ořechy, ovoce jako jsou pomeranče a banány. Zlobivým pak (shnilou) bramboru nebo uhlí. Typickým dárkem k Mikuláši už v minulosti byly perníky.

Mikuláš naděluje dětem i po Evropě.

svatý Mikuláš ve vybraných zemích
Rakousko Nikolo s čertem Krampusem
Francie Saint Nicolas
Portugalsko Pai Natal
Holandsko Sinterklaas, doprovod Černý Petr
Turecko Noel Baba
Polsko Mikolaj

Mikuláš: Básničky pro děti

Co by to bylo za mikulášskou nadílku bez básniček?

  • Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, hledali, nenašli, byli oba smutní.
  • Mik, mik, Mikuláš, přišel s čertem na koláč. Čerte, čerte chlupatý, nechej pytel za vraty. Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.
  • Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.
  • Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím.

Kdo ze známých lidí se jmenuje Mikuláš?

Mikuláš Ferjenčík (19. března 1987) byl pirátský poslanec PSP ČR za Pardubický kraj a v letech 2014–2018 zastupitel hlavního města Prahy za Pirátskou stranu.

Mikuláš Bek (22. dubna 1964) je český vysokoškolský učitel, docent muzikologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, její bývalý prorektor a od září 2011 do srpna 2019 její rektor. Od prosince 2021 je ministrem pro evropské záležitosti ČR ve vládě Petra Fialy. (wikipedia)

Mikuláš Koperník (19. února 1473 – 24. května 1543) byl astronom, matematik, právník, stratég a lékař, římskokatolický duchovní a tvůrce heliocentrické teorie.

Mikuláš Minář (6. března 1993) je český aktivista, který od ledna 2018 do září 2020 byl předsedou spolku Milion Chvilek.

Mikuláš Karlík (17. května 1999) je český reprezentant v biatlonu.

Mikuláš Peksa (18. června 1986) je europoslanec a předseda Evropské pirátské strany. Působí také jako garant zahraničního týmu Pirátů.

Mikuláš Černák (9. prosince 1966) je známý jako výrazná postava slovenského podsvětí, která ovládala většinu země. Na kariéru spisovatele se vydal jako odsouzený zločinec.

Mikuláš Křen (26. září 1972) je herec a moderátor, syn herečky a režisérky Jessicy Horváthové a kameramana Mikuláše Křena, st.

Mikuláš Medek (3. listopadu 1926 – 23. srpna 1974), vnuk malíře Antonína Slavíčka, byl malíř malíř, grafik, ilustrátor a básník, na jehož tvorbu měl zásadní vliv surrealismus a existencialismus.

Časté otázky

Na co se lidé na internetu ptají v souvislosti se svatým Mikulášem?

Kdy chodí Mikuláš 2022?

Mikuláš vždy přichází v předvečer svého svátku. V roce 2022 přijde 5. prosince.

Kde se vzal čert?

Čerti nás provázejí pravděpodobně od úplného pravěku. Lidé si totiž už od počátku všímali, že existuje jakási nepřátelská síla, protiklad dobra. Prostě zlo, které je přítomné v okolním světě i v nich samotných. Cítili, že je mu třeba se postavit a bojovat s ním. (abicko.cz)

Kdo postavil chrám svatého Mikuláše na Malé Straně?

Dnešní chrám sv. Mikuláše patří k nejcennějším stavbám baroka na sever od Alp. Na díle, které se realizovalo přibližně sto let, se podílely tři spřízněné generace velkých barokních architektů – otec, syn a zeť: Kryštof Dientzenhofer, Kilián Ignác Dientzenhofer a Anselmo Lurago. (stnicholas.cz)

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kdy jsou dušičky? Tradice & dekorace na hrob

Kdy se slaví Dušičky a přehled tradic a zvyků

Druhý listopad je o vzpomínání na naše blízké, kteří už nejsou mezi námi. Přečtěte si, proč jsou Dušičky tak významným dnem.

Kdy se mění čas - datum posunu zimního a letního času

Kdy se mění čas - datum posunu zimního a letního času

Kdy a proč se mění čas?⏰ Budeme posouvat čas i v budoucnu?⏰ V čem je posun času výhodný? Čtěte dál a dozvíte se vše o změně času.

Jak začít se saunováním - účinky, zásady, co s sebou

Jak začít se saunováním – účinky, zásady, co s sebou

Saunování je příjemnou kratochvílí i osvědčeným lékem na oslabenou imunitu, četné neduhy i špatnou náladu. Zní to lákavě? Pojďte se...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY