Mezinárodní den matek 2024 – datum, básničky, dárky a přání

Kdy bude letos Den matek? Jaký dárek se hodí právě pro tuto příležitost? Všechny informace o mezinárodním dni matek v roce 2024 se dočtete v článku! Navíc pro vás máme i různá přání jako inspiraci.

Přání a básničky – Obrázky
Výroba dárků na Den matek

Den matek Foto: Pixabay

Mezinárodní den matek – historie svátku

Historie tohoto svátku u nás sahá do roku 1923, kdy se v tehdejším Československu začal slavit díky Alici Masarykové, dceři Tomáše Garyka Masaryka. Ve světě se však Den matek pravidelně konal již o něco dříve.

Svátek připadající na druhou květnovou neděli poprvé oslavili ve Spojených státech v roce 1914, kdy ho představil prezident Woodrow Wilson. Odkazoval na zásluhy Anny Reeves Jarvis, bojovnice za práva matek.

Nicméně v lidské historii se mateřství a mateřská láska oslavuje po staletí, zaslouží si totiž odpovídající úctu a pozornost. Svátek plodnosti a mateřství najdeme už ve starověkém Řecku, kde během něj uctívali pohanskou bohyni Rheu.

Kdy je Den matek 2024 – datum

Mezinárodní den matek se v České republice každoročně slaví o druhé květnové neděli. V roce 2024 se bude slavit v neděli 12. května, kdy svátek slaví Pankrác. Pokud si chcete do kalendáře vyznačit i další roky, takto to bude vypadat v následujících letech:

 • 11. května 2025
 • 10. května 2026

Přání a básničky na Den matek

Pokud se chcete letos vyhnout ohrané a nenápadité SMSce: “Krasny den matek”, přinášíme vám inspiraci pro kreativnější přání. Zkuste maminku potěšit básničkou!

Nepotřebuju Slunce, které září,
stačí mi úsměv na tvé tváři.
Jsi jako růže, která stále kvete, jsi ta nejlepší máma na celém světě!

Když se něco nepovede,
i když zlobím malinko,
máš mě ráda a já Tebe,
moje zlatá maminko.
Maminky mají svůj den
a já myslím na tebe jen.
Protože ty jsi nejlepší,
posílám pusinku největší!

Myslíte si, že básnička není to pravé? Zkuste se inspirovat citáty slavných.

"Za vše, co jsem nebo čím se domnívám, že jsem, vděčím své matce." Abraham Lincoln
"Čím víc se nořím do rodičovství, tím víc si uvědomuji, že své matce dlužím omluvu." Ray Romano
"Není nic půvabnějšího než maminka s dítětem v náručí, a nic ctihodnějšího než matka v kruhu dětí." Johann Wolfgang von Goethe
"Budoucnost národa je v rukou matek." Honoré de Balzac

Den matek: obrázky a e-pohlednice

I když vám nevyjde osobní návštěva, můžete maminku potěšit nějakým pěkným přáním s obrázkem. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší, které potěší každou maminku.

Pokud byste své přáníčko radši doplnili vlastními fotkami, doporučujeme využít některý z jednoduchých grafických online nástrojů. Přáníčko můžete poslat elektronicky, nebo vytisknout a mamince doručit osobně.

Mom I love you Foto: Pixabay

Pozdrav se srdíčkem Foto: Pixabay

Kytice z šeříku pro maminku Foto: Pixabay

Sedmikráskové srdce pro maminku Foto: Pixabay

Co koupit na Den matek? Kytka nesmí chybět!

Kytka na Den matek je základ. Ženy květiny milují a své děti ještě víc. Tato kombinace je proto vždycky správná. Nicméně nemusíte darovat jen kytici růží z květinářství. Jelikož se mezinárodní den matek slaví v květnu, můžete kytičku natrhat sami v přírodě nebo na zahradě.

Pokud chcete maminku překvapit velkolepým gestem, můžete jí kytici objednat a nechat dovézt až ke dveřím. Nejen, že bude mít radost, že jste si vzpomněli, ještě si bude chvilku připadat jako hvězda z Hollywoodu.

Kytice ke dni matek je téměř nutnost Foto: Pixabay

Výroba dárků na Den matek, DIY tipy na dárek

Jako děti jsme vyráběli dárky pro své maminky ve školách a školkách. V dospělosti dárek většinou raději koupíme. Přemýšlíte nad tím, že byste dárek zase vytvořili? Maminky to jistě ocení!

Seznam trendujících dárků pro maminku, které vyrobíte sami (DIY)

 • Sůl do koupele
 • Vlastnoručně vyrobené mýdlo
 • Náramek
 • Vámi vytvořené fotoalbum (případně můžete využít rodinného fotografa) nebo kalendář
 • Svíčka
 • Háčkovaná klíčenka
 • Doma pečený čaj
 • Domácí likér

Mýdlo jako dárek Foto: Pixabay

Výrobky z papíru na Den matek

Doby, kdy jste na papír namalovali domeček a tatínka s maminkou, k tomu dvě srdíčka a bylo hotovo, už jsou asi pryč. Ale i tak je možné z papíru vykouzlit krásná 3D přání, zajímavé origami. Zručné ruce dokáží vykouzlit opravdové zázraky z proužků papíru technikou zvanou quilling. O něco jednodušší je tvorba květin z papíru, které nikdy nezvadnou.

Hodnocení svátku Mezinárodní den matek: 9/10

 • Oslava mateřské lásky a péče – jeden den v roce věnovaný těm, které nás milují nejvíc na světě.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Angličtina online pro samouky - procvičování, kurzy a učebnice

Procvičování angličtiny online pro samouky - učebnice a kurzy

Na internetu v dnešní době existuje opravdu velmi široká nabídka online kurzů angličtiny.🤗 Vypadá to, že výuka angličtiny nebyla nikdy...

scitani-lidu-2021-listinny-formular.jpg

Sčítání lidu 2021 – jak vyplnit formulář online a vzor

Sčítání lidu v ČR je letos jiné. Je to především první digitalizované sčítání lidu online. ☝ Vše důležité o sčítání lidu 2021 se dozvíte v...

Veselé Velikonoce – přání v podobě textů i obrázků

Veselé Velikonoce – přání v podobě textů, obrázků i videa

Nechte se inspirovat našimi tipy na velikonoční přání ve formě textu či videa ☀️, nebo si stáhněte obrázkové přání k Velikonocům zdarma.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY