Kokosový ořech a jeho zázračné účinky pro zdraví i krásu

Kdo by neznal toto tropické ovoce, kterému je trochu těžké dostat se pod tvrdou slupku! Pokud to ale zvládnete, odměnou vám bude opravdu delikátní chuť s nekonečnými možnostmi využití.

Kokosový ořech – Zajímavosti
ÚčinkyVyužitíProdukty
Návod, jak otevřít kokosFAQ

Kokosový ořech a jeho zázračné účinky pro zdraví i krásu Foto: Pixabay

Kokosový ořech: popis, obsah látek a zajímavosti

Kokosový ořech je plod kokosovníku ořechoplodého, kterému nejčastěji říkáme kokosová palma. Roste převážně v tropických oblastech a plod skládá ze tří částí – dřevnaté slupky, dužiny a vody. Dužina kokosu je bohatá na bílkoviny, mastné kyseliny, tuky, železo, měď, selen, hořčík, fosfor, zinek a vitamín C. Kokosová voda potom obsahuje zejména sacharidy, proteiny, vitamín C a B1, hořčík, draslík, sodík, vápník a fosfor. Kokosová voda je jedním z nejlepších přírodních elektrolytů.

Zajímavosti o kokosu

 1. Kokos má uvnitř dutinu proto, aby mohl plout po vodě a lépe se tak rozmnožovat.
 2. Kokos má na vrcholu skořápky vždy tři tečky. Dvě z nich slouží v období růstu plodu k jeho výživě a třetí je potom připravená na proražení klíčku.
 3. Kokos vlastně není ořech, ale plod.
 4. Kokosová voda je přirozeně sterilní, a pokud není celý kokos zkažený, je naprosto bezpečné ji pít.
 5. Kokos je základní potravinou pro velkou část světové populace.

Hodnocení kokosového ořechu: 9,7 z 10

 • + multifunkční potravina s širokým spektrem využití a spoustou zdravotních benefitů
 • - jedná se o tropickou potravinu, jejíž konzumace pro nás není úplně přirozená

Účinky kokosu: trávení, imunita i krásná pokožka a vlasy

Při vnitřním užití:

 • podporuje činnost imunitního systému,
 • snižuje tlak,
 • zlepšuje trávení a vylučování,
 • pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních,
 • zklidňuje nervový systém,
 • zrychluje metabolismus,
 • přispívá k detoxikaci,
 • působí proti zánětům.

Při vnějším užití:

 • má antiseptické a antimikrobiální účinky,
 • posiluje a zpevňuje pokožku,
 • pleť stahuje a pomáhá její regeneraci,
 • působí antioxidačně,
 • zpevňuje a zvláčňuje pleť,
 • usnadňuje rozčesávání vlasů,
 • lehce zesvětluje zuby i pigmentové skvrny,
 • pomáhá předcházet vypadávání vlasů.

Jak využít celý kokos

Kokos je opravdu multifunkční a hodnotná potravina, za které můžeme využít všechny části:

Využití kokosu
Kokosová slupka Z kokosové kůry se získává kokosové textilní vlákno a také se používá jako substrát pro pěstování rostlin. Celé poloviny se dají použít jako dekorace, misky, květináč, nádoba na svíčku, domeček pro hlodavce anebo hnízdo pro ptáky.
Kokosová voda Kokosová voda je cenným zdrojem minerálů a hodí se k pití jak samostatně, tak jako součást smoothie nebo jiných míchaných nápojů, a to zejména v horkém počasí, kdy se člověk hodně potí.
Kokosová dužina Z čerstvé dužiny a vody se vyrábí kokosové mléko, kokosový krém nebo kokosové máslo. Lisuje se z ní kokosový olej. Je skvělá k jídlu. Sušenou dužinu můžete jíst jako chipsy, použít ke zdobení nebo namlít a udělat z ní chutnou kokosovou mouku, která má nízký glykemický index a neobsahuje lepek.

Kokosový olej, máslo, krém i mléko

Z kokosové dužiny můžete získat hned několik produktů, které jsou skvělé v potravinářském i kosmetickém průmyslu. Kokosové mléko, krém i máslo se vyrábí smícháním kokosové dužiny a vody v různém poměru. Kokosové máslo je častokrát pouze samotná rozmixovaná dužina. Tyto tři produkty se používají hlavně k vaření a dochucení pokrmů nebo jako alternativa ke kravskému mléku.

Kokosový olej se lisuje z dužiny a v teplotách pod 20°C tuhne a mění se z čirého na bílý. Můžete jej opět použít na vaření nebo i na pleť či vlasy. Je bohatý na bílkoviny, tuky, mastné kyseliny a antioxidanty a snadno se vstřebává. Nehodí se pro pleť se sklonem k akné, protože může ucpávat póry.

Návod, jak snadno otevřít kokos

Milujete kokos, ale představa, jak se snažíte pomocí obřího nože nebo pilky dostat dovnitř, vás zaručeně před jeho konzumací odradí? Máme pro vás dobrou zprávu, protože kokos jde otevřít snadno a bezpečně.

Alergie na kokos

Často se můžete setkat s tvrzením, že kokos patří mezi časté alergeny, ale to vychází pravděpodobně z toho, že jej někdo přiřadil k ořechům. Jak jste se ale mohli dočíst výše, kokos ořech není a alergie na něj je spíš vzácná. Pokud se u vás však po konzumaci kokosu objeví trávicí potíže, svědění, kýchání, rýma nebo kopřivka, zpozorněte.

#️⃣ Jak poznat mladý kokos?

Mladý kokos má zelenou slupku, která se většinou osekává, a v obchodě potom už narazíte na světlý kokos bez slupky, a pokud s ním zahrkáte, uslyšíte v něm šplouchat vodu. Mladý kokos má zatím méně dužiny, která je navíc velmi měkká a mazlavá.

#️⃣ Jak poznat zkažený kokos?

Zkažený kokos poznáte podle zápachu nebo netypické barvy dužiny, která může být místo bílé barvy například šedá nebo nažloutlá. Takový kokos rozhodně nejezte.

#️⃣ Jak otevřít kokos?

Otevírání kokosu nemusí být noční můra. Podívejte se na návod zde.

#️⃣ Proč jíst kokos?

Kokos má spoustu zdravotních benefitů, o kterých se dočtete zde.

#️⃣ Kde se bere kokosové mléko?

Kokosové mléko je vlastně rozmixovaná kokosová dužina s vodou.

#️⃣ Co obsahuje kokosová voda?

Kokosová voda obsahuje zejména sacharidy, proteiny, vitamín C a B1, hořčík, draslík, sodík, vápník a fosfor.

#️⃣ Proč v kokosu není voda?

Až půl litru vody se nachází v mladém kokosu, který má zelenou slupku a minimum dužiny. Jak kokos zraje, voda postupně ubývá. Starší kokos tedy už nemusí obsahovat vůbec žádnou vodu.

Zdroje:

 • https://cs.wikipedia.org/

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co na průjem?

Signály, že zažívání není v pohodě!

Začalo vás bolet břicho, máte křeče, je vám na zvracení a dostali jste průjem? Přemýšlejte o tom, co jste jedli před 12 hodinami, pokud si...

Bílá dieta při bělení zubů

Toužíte po běloskvoucím úsměvu? Zkuste bílou dietu!

Toužíte po nezapomenutelném úsměvu? V tom vám může pomoct bílá dieta. O co přesně se jedná, jak takovou dietu držet a dbát tak na...

Na co je dobrý zelený čaj a proč ho pít?

Na co je dobrý zelený čaj a proč ho pít?

Zelený čaj si pro své příznivé účinky na zdraví našel řadů příznivců. Zjišťovali jsme, jestli jeho pitím zhubnete, nebo snížíte vysoký...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY