Žádost o cestovní pas – cena, jak dlouho trvá a další info

Potřebujete si zažádat o nový cestovní pas a hledáte jasné, přehledné a detailní informace? Máme je pro vás! Blíží se vaše vysněná dovolená a vy jste právě zjistili, že máte prošlý pas? Není problém, čtěte dál. Vše, co potřebujete o vydání nového pasu vědět, se dozvíte v článku…

Kde zažádat - Cena - Žádost - Platnost pasu

Žádost o cestovní pas – cena, jak dlouho trvá a další info Foto: Profimedia

Vydávání cestovních pasů – hlavní info

O nový cestovní pas si můžete zažádat u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Je potřeba se dostavit osobně, přičemž s sebou musíte mít občanku (nebo jiný průkaz totožnosti) a šest set korun na zaplacení správního poplatku.

Žádost o nový cestovní pas
📌 Kde žádat/kde pas vydávají: ✔️ Úřady obcí s rozšířenou působností
📌 Kolik stojí pas: ✔️ 600 Kč
📌 Lhůta pro vydání (obvyklá): ✔️ 30 dní
📌 Nutné doklady: ✔️ Průkaz totožnosti + starý pas

Kde vydávají pasy (kde žádat)

O nový cestovní pas si jednoduše zažádáte na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, může to tedy být i mimo vaše trvalé bydliště. V Praze k tomu lze využít rovněž městské úřady (části Praha 1 až 22).

Pokud jde o cestovní pas vydávaný ve zkrácených lhůtách (odstavec níže), žádost můžete podat přímo na Ministerstvu vnitra.

Nacházíte-li se mimo ČR, žádost o vydání cestovního pasu lze v zahraničí podat u zastupitelského úřadu České republiky (zde už není možnost vydání cestovního pasu ve zkrácených lhůtách).

Kolik stojí pas a jak dlouho trvá vyřízení

Standardní doba pro vyřízení žádosti a vydání hotového cestovního pasu je do 30 dní. Správní poplatek za vydání pasu v této běžné lhůtě, pokud jste občanem starším 15 let, vás přijde na 600 korun. Pokud vás tíží čas, můžete si za příplatek lhůtu zkrátit, a cestovní pas mít hotový už:

 • do pěti dní
 • do 24 hodin (v pracovních dnech)

Cestovní pas – Ceník:

Osoba starší 15ti let
Vydání pasu do 30 dnů 600 Kč
Vydání pasu do 5ti dnů 3 000 Kč
Vydání cestovního pasu do 24 hodin 6 000 Kč
Dítě do 15ti let
Vydání pasu do 30 dnů 100 Kč
Vydání pasu do 5ti dnů 1 000 Kč
Vydání pasu do 24 hodin 2 000 Kč

Postup žádosti o cestovní pas

V případě podání žádosti o nový cestovní pas nemusíte hledat žádný formulář a nic předem vyplňovat, vše za vás na přepážce udělá úředník, kterému pouze předáte své doklady.

Rovněž není třeba si dělat starosti s fotkou, úředník ji s vámi pořídí během podání žádosti (proto je nutné se osobně dostavit a není možné žádat online, jako je tomu třeba v případě výměny řidičského průkazu).

Jak proběhne podání žádosti o nový pas na obecním úřadě:

 • na přepážce předložíte doklad s vašimi osobními údaji, tedy občanský průkaz (příp. jiné doklady, např. rodný list nebo oddací list) a  odevzdáte váš starý cestovní pas (pokud jste jej měli)
 • potvrdíte správnost údajů a  podepíšete žádost o  vydání cestovního pasu
 • sdělíte úředníkovi v jaké lhůtě chcete mít pas hotový, načež se vydáte k pokladně zaplatit příslušný poplatek (lze hotově i kartou)
 • jakmile se vrátíte se stvrzenkou o zaplacení správního poplatku, půjdete se do kabinky vyfotit a pořídí se vaše biometrické údaje, tedy otisky prstů
 • nakonec vytvoříte svůj digitalizovaný podpis, který bude přenesen do vašeho cestovního pasu.

(Doporučujeme nechat si od úřadu poslat SMS s upozorněním, jakmile bude váš nový pas připravený k vyzvednutí.)

Kde vyzvednout hotový cestovní pas

Cestovní pas si vyzvedáváte u stejného obecního úřadu, u kterého jste podávali žádost o jeho vydání. Pokud si chcete hotový pas vyzvednout u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, můžete to uvést ve své žádosti.

Výjimku tvoří cestovní pasy vydané ve zkrácené lhůtě do 24 hodin – převzít je můžete pouze u Ministerstva vnitra.

Speciální kategorii představují cestovní pas vydané ve lhůtě 120 dnů, které lze převzít buď:

 • u zastupitelského úřadu, u kterého byla podána žádost, nebo
 • u  obecního úřadu obce s rozšířenou působností, pokud to však občan uvede v žádosti. (Zastupitelský úřad vám může předat cestovní pas i  prostřednictvím vedoucího honorárního konzulárního úřadu.)

Vyzvedávání cestovního pasu:

V běžné lhůtě
Cestovní pas vydaný ve standardní lhůtě do 30 dnů se vyzvedává u stejného úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého byla podána žádost o jeho vydání.
Při zkrácené lhůtě
Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 5 pracovních dnů lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého občan podal žádost o jeho vydání, nebo u  Ministerstva vnitra.
Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne lze převzít pouze u Ministerstva vnitra.

Kdo může podat žádost o cestovní pas

O vydání nového cestovního pasu může samostatně požádat občan České republiky starší patnácti let. Pokud nedosáhl plnoletosti, předkládá souhlas zákonného zástupce. Za dítě mladší patnácti let musí žádat přímo jeho zákonný zástupce.

Kdo a za jakých podmínek může žádat o vydání cestovního pasu:

 • občan starší 15 let (je-li zároveň nezletilý, musí předložit písemný souhlas zákonného zástupce)
 • zákonný zástupce za občana mladšího 15 let
 • soudem jmenovaný opatrovník za občana staršího 15 let, kterému „jeho zdravotní stav působí obtíže při hájení jeho práv“
 • člen domácnosti za občana staršího 18 let, jemuž duševní porucha brání samostatně jednat (nutné soudem schválené oprávnění k zastupování občana)

Podívejte se také na srovnání cestovního pojištění do zahraničí

Jak dlouho trvá platnost pasu

Doba platnosti pasu závisí vždy na věku žadatele. Dětem ve věku do 15 let se vydává pas s dobou platnosti na 5 let. Lidé starší 15 let mají pas vždy na 10 let. Argument, že po deseti letech vypadám pořád stejně, bohužel fungovat nebude - dobu platnosti cestovního pasu nelze prodloužit.

Cestujete často do zahraničí? Pak by vás mohl také zajímat článek o zajištění bezpečnosti a bezproblémovosti vašich cest - registraci do systému DROZD.

*️⃣Jaká je cena cestovního pasu?

Za nový cestovní pas vydaný v běžné lhůtě, tedy do 30 dnů, se platí poplatek 600 korun. Podrobněji zde

*️⃣Kde se vydávají cestovní pasy?

Standardně na úřadech obcí s rozšířenou působností, existují však výjimky. Více informací najdete tady

*️⃣Kde najdu formulář žádosti o cestovní pas?

Žádost o vydání cestovního pasu se kompletně vyřizuje na úřadě obce s rozšířenou působností, kde s vámi vše vyřídí úředník. Pro více informací klikněte sem

Zdroje:

 • https://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady-642319.aspx?q=Y2hudW09NQ%3D%3D
 • https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni/cestovni-pas?promo_kod=adw_travel#toc3

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Parkování na letišti a u letiště v Praze.

Jak vyzrát na parkování na Letišti Václava Havla?

Chystáte se do zahraničí, ale nevíte, jak to udělat s přepravou na letiště v Praze? Jeďte vlastním vozem! V tomto článku vám poradíme, co...

Jak ušetřit při tankování při cestách po Evropě

Jak ušetřit při tankování při cestách po Evropě

Jaké jsou ceny pohonných hmot při cestách po Evropě? Kde se vyplatí natankovat? Podívejte se, jak můžete ušetřit na benzinu a naftě!

eockovaci prukaz - léky na predpis a ockovani

EOP - elektronický očkovací průkaz online

Digitalizace zdravotnictví je nyní nutnost. Sjednocení informací o veškerém očkování do elektronické podoby nám ulehčí život. Seznamte se s...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY