Životní minimum v letošním roce - k čemu slouží a jak se počítá

Co to je životní minimum a na kolik je stanovené pro rok 2024? Veškeré informace o životním minimu a jeho změnách v letošním roce najdete v tomto článku. Dočtete se také, jak zvýšení životního minima ovlivní tzv. nezabavitelné minimum.

Životní minimumAktuální výše
Existenční minimumSpolečně posuzované osoby
Výpočet pro rodinyZapočitatelné příjmy
Exekuce a insolvence

Životní minimum a existenční minimum jsou dva různé pojmy Foto: Pixabay

Co je to životní minimum

Životní minimum je částka, která se považuje za minimální příjem jedince nebo domácnosti tak, aby měli zajištěnou výživu a ostatní základní potřeby. Zároveň životní minimum slouží jako ukazatel pro přiznání hned několika sociálních dávek a určuje dlužníků výši tzv. nezabavitelného minima.

Kolik je životní minimum v ČR v roce 2024 a změny oproti předchozím rokům

Od ledna 2024 platí stejná výše životního minima jako v roce 2023. Životní minimum se naposledy zvyšovalo nařízením vlády 1. ledna 2023 o 5,2 procent. V tabulce níže najdete částky pro jednotlivce a společně posuzované osoby.

V lednu 2022 došlo k navýšení nejen životního minima, ale také se zvedla minimální mzda a valorizovaly se důchody. K dalšímu navýšení o 10 % došlo 1. dubna 2022, a to na 4 250 Kč pro jednotlivce a poté se ještě zvýšilo od 1. 7. na 4 620 Kč.

Rozdíl mezi životním minimem a existenčním minimem

V České republice rozlišujeme dva pojmy:

 • životní minimum
 • existenční minimum

Zatímco životní minimum je hranicí příjmů, se kterou by si jednotlivec měl být schopen zajistit minimální životní úroveň, existenční minimum je hranice finančních prostředků, která je nutná pro přežití.

Existenční minimum jednotlivce v roce 2024 3 130 Kč
Životní minimum jednotlivce v roce 2024 4 860 Kč

Životní minimum jednotlivce a společně posuzovaných osob

Výše životního minima se odvíjí od počtu lidí, kteří spolu sdílejí domácnost. Ti se označují jako společně posuzované osoby. Zatímco životní minimum jednotlivce je 4 860 Kč, pokud se jedná o více osob v jedné domácnosti, výše životního minima jednotlivců v dané domácnosti klesá.

Výše životního minima 2024 - jednotlivci, ostatní členové rodiny
Jednotlivci 4 860 Kč
První dospělá osoba v domácnosti 4 470 Kč
Druhá a další osoba v domácnosti 4 040 Kč
Nezaopatřené dítě do věku 6 let 2 480 Kč
Nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let 3 050 Kč
Nezaopatřené dítě ve věku 15 až 26 let 3 490 Kč

Výpočet životního minima v roce 2024 – kalkulačka

Životní minimum domácnosti (společně posuzovaných osob) se vypočítá součtem životního minima všech osob, které domácnost sdílejí.

Příklad:

Čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi ve věku 5 a 13 let.

 • První dospělá osoba: 4 470 Kč
 • Druhá dospělá osoba: 4 040 Kč
 • Nezaopatřené dítě do věku 6 let: 2 480 Kč
 • Nezaopatřené dítě ve věku 6 až 15 let: 3 050 Kč
 • Životní minimum této domácnosti: 4 470 + 4 040 + 2 480 + 3 050 = 14 040 Kč

Pro zjednodušení si můžete životní minimum své domácnosti vypočítat pomocí internetových kalkulaček životního minima. Tyto internetové kalkulačky po vás budou chtít vyplnit pouze informaci o tom, kolik osob se společně posuzuje a věk dětí, které jsou součástí rodiny.

Co tvoří příjmy jednotlivce či domácnosti – započitatelné příjmy do životního minima

Do příjmů jednotlivce či domácnosti se započítávají všechny čisté peněžní příjmy. Kromě příjmů z pracovní činnosti či podnikání se jedná také o příjmy z pronájmu, důchody, dávky nemocenského pojištění, výživné, podpory v nezaměstnanosti atd.

Na první pohled to vypadá, že se do příjmů započítávají jednoduše všechny peníze, které si vyděláte nebo dostanete. Není to ale tak úplně pravda. Existuje celá řada výjimek. Do započitatelných příjmů se neřadí tyto příjmy:

 • příspěvek na bydlení, nebo doplatek na bydlení
 • jednorázové sociální dávky (v letošním roce je to například jednorázový příspěvek 5000 Kč na každé nezletilé dítě v rodině)
 • náhrady škody a finanční prostředky na odstranění následků po živelné pohromě
 • stipendia
 • odměny za darování krve
 • dávky sociální péče poskytované ze zdravotních důvodů
 • příspěvek na péči o osobu v okruhu společně posuzovaných osob
 • daňový bonus
 • podpora z prostředků nadací a občanských sdružení
 • zvláštní příspěvek k důchodu pro účastníky boje za vznik a osvobození Československa

Životní minimum v insolvenci a při exekuci

Životní minimum hraje důležitou roli pro dlužníky v exekuci a insolvenci, jelikož se z něj vypočítává tzv. nezabavitelná částka. Nezabavitelné minimum tvoří normativní náklady na bydlení a životní minimum. Zvyšuje-li se životní minimum, pro dlužníky v exekuci a insolvenci to znamená, že se zvýší i nezabavitelná částka. Na výši této částky má také vliv počet vyživovaných osob (děti a manžel/manželka).

 • Od 1. ledna 2024 klesla základní nezabavitelná částka z původních 13 638 Kč na 12 705 Kč z důvodu snížení normativních nákladů na bydlení.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Nejlevnější dodavatel plynu: kalkulačka a srovnání cen

Nejlevnější dodavatel plynu: kalkulačka a srovnání cen

Jaká je aktuální cena plynu? Za kolik se prodává v tarifech dodavatelů? Kdo je nejlevnějším dodavatelem plynu u nás? Čtěte dál a dozvíte se...

Žádost o příspěvek na bydlení - kalkulačka a podmínky

Žádost o příspěvek na bydlení - kalkulačka a podmínky

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení? Jak o něj zažádat a kolik vlastně je? Všechny informace o příspěvku na bydlení pro rok 2024 se...

Kalkulačka odchodu do důchodu – vzorec a tabulka důchodů

Kalkulačka odchodu do důchodu – vzorec a tabulka důchodů

Chystáte se do starobního důchodu? Zajímá vás předčasný odchod do důchodu a důchodová kalkulačka? Veškeré informace se dočtete v článku! ✔️

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY