Misky pro psa - zkušenosti a rady: vybíráme psí misku

Stále hledáte tu nejlepší misku pro vašeho pejska, ve které byste mu každý den servírovali jídlo? Možností je nekonečně mnoho. V nabídkách zverimexů najdete misky z nerezové oceli, plastové i keramické misky. Jak se v nich vyznat? A jak je to s velikostí a tvarem? Zvýšenou nebo spíš ne? A co miska na cesty? A jaké misky jsou nejlepší pro rychlé jedlíky? Pojďme si hezky postupně zodpovědět všechny otázky!

Misky podle materiálu
Tvary misek pro psy - Vyvýšené misky
Misky proti hltání - Cestovní misky

Misky pro psa - zkušenosti a rady: vybíráme psí misku
Foto: Pxhere

Jak vybrat misku pro psa

Každý pes je jiný a má své individuální potřeby. Pro jeho páníčka či paničku je důležité svému pejskovi porozumět a jeho potřeby naplnit. Zaměřte se na tyto vlastnosti:

  • velikost psa
  • tvar tlamy
  • délka uší
  • temperament

Levné plastové misky pro psa

Obchody jsou plné různých misek, jak se mezi nimi vyznat? Velmi důležitý je materiál misky. Každý z materiálů má své plusy a také mínusy. Nejlevnější jsou misky z plastu. Jejich cena často odpovídá kvalitě. Plastový materiál se obtížně udržuje a čistí, snadno se poškrábe a zadržuje tak mnoho bakterií. Plast je navíc dost lehký a miska se tak často při jídle hýbe po podlaze. Pokud je váš čtyřnohý kamarád hodně akční a energický, může misku lehce rozkousat a sám si tak ublížit.

Pro jaké psy je vhodná keramická miska

Misky z keramiky se oproti těm plastovým snadněji čistí. Jsou ideální pro pejsky, kteří trpí na alergie a jsou navíc velice pěkně a mohou představovat zajímavý prvek v interiéru. Keramické misky patří mezi ty nejdražší a jejich velkou nevýhodou je to, že se mohou snadno rozbít. Keramickou misku s prasklinou je pak potřeba co nejdříve vyhodit. Vhodné jsou především pro malá plemena.

Nerezové misky pro psy - dvojmisky a vyvýšené misky

Tento typ misek má rozhodně nejdelší životnost! Nerezové misky se nedají rozbít ani rozkousat, snadno se čistí a také dezinfikují. Můžeme narazit i na takové, které mají gumové protiskluzové dno nebo jsou umístěny v různých podstavcích. Díky těmto podstavcům jsou misky vyvýšené, protože nejsou položeny přímo na zemi. Často se prodávají i jako dvojmisky, tedy jeden podstavec pro dvě nerezové misky. Jedinou nevýhodou nerezových misek může být případný rachot, který během jídla vzniká. Oproti výhodám nerezového materiálu je však tahle jedna nevýhoda zanedbatelná.

Pro jaké psy se hodí zvýšená miska

Přemýšlet o výšce misky je vhodné hlavně pokud máte doma nějaké větší plemeno. Pokud by byla miska příliš nízko, musel by se totiž při jídle hodně ohýbat, což by pro něj bylo nepříjemné. Ohýbá váš pes při jídle i tlapky? Nečekejte a kupte mu vyšší misku! S nízkou miskou se pak pojít nejen zažívací potíže, ale také zničené klouby. Pro zvýšení misky stačí použít speciální podstavec nebo koupit přímo misku s nastavitelnou výškou (ta je ideální i pro štěně, neboť poroste s ním).

Misky pro štěňata a velké psy - na velikosti záleží

Jestliže jste se už rozhodli pro konkrétní materiál, je na čase přistoupit k další důležité volbě, kterou je velikost misky. Pokud na jídlo nebo na pití vyberete hodně malou misku, může to mít tragické následky (podvýživa, dehydratace). Naopak i příliš velká miska bude spíš ke škodě než k užitku. Řiďte se tím, jak velké množství krmiva by měl váš pejsek dostávat (tyto pokyny najdete na obalu krmiva) a podle toho vybírejte velikost misky.

Tvar psí misky podle tvaru psího obličeje

Specifikace psa Tvar misky
Psi s plochým obličejem široká a mělká miska
Psi s dlouhým čumákem hluboká a úzká (kónický tvar)

Miska pro psy proti hltání - zpomalovací miska

Kromě klasických misek můžeme v nabídce zverimexů narazit na speciální misky, které jsou určené pejskům s problémy při přijímání potravy. Příkladem jsou misky pro tzv. pomalé krmení. Ocení je páníčkové a paničky všech pejsků, kteří jedí velmi rychle a u jídla hltají, což má pak vliv na jejich trávení a často tito pejskové trpí na střevní potíže. Teto trápení s lhtáním se týká velké části psů a nemusí to být nutně pejsci z útulků.

Protihltací miska pro psy - hltací miska

Misky pro pomalé krmení mohou vyřešit problém hltání a zároveň i případné zdravotní problémy. Jsou jedinečné tím, že mají několik speciálních vložek (někdy připomínají bludiště), kterými znesnadňují přístup k potravě. Znamená to, že pes nemůže sníst velké množství potravy na jedno sousto a krmení se tak prodlužuje.

Za zmínku stojí také gravitační krmítkanapáječky, díky nimž má pes neustálý přístup k potravě nebo vodě. Nejsou však moc vhodná pro pejsky, kteří se rádi přejídají. Lepší volbou je elektronické krmítko, které potravu pustí podle vašeho nastavení.

Cestovní a skládací misky pro psy

Samostatnou kategorii tvoří cestovní misky. Takovou misku byste si měli pořídit, pokud s pejskem chodíte na dlouhé procházky (v horkém počasí i na kratší) nebo pokud často cestujete. Tyto misky jsou vyrobené tak, aby byly co nejvíce lehké a některé jsou dokonce skládací, což šetří místo v batohu. Vyberte si takovou, která vám bude vyhovovat velikostně i materiálově a nechte pejska, aby si na ni zvykl.

Růžové a jiné psí misky od srdce

Pes je jediné stvoření, které vás miluje víc než sebe.

Tento psí citát mluví za vše. Váš pes vás miluje a vy mu svoji lásku můžete prokázat tak, že mu vyberete tu nejlepší psí misku, která se pro něj hodí. Jak dokazují předchozí odstavce, vybrat vhodnou misku není jednoduchý úkol a stejně nelehký úkol je často i vybrat vhodné krmivo. Věnujte výběru dostatek času a vyberte takovou misku, se kterou budete spokojeni nejen vy, ale i váš domácí mazlíček.

A kam nejlépe psí misky ve vašem domově umístit? Přeci vedle jeho pelíšku. Pakliže ho ještě nemáte, poslouží vám k tomu nepotřebná deka nebo jiná textilie, jako je teplákovina s potiskem, která je příjemnána omak.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Módní pánská trička s potiskem - podívejte se na nové trendy

Módní pánská trička s potiskem - podívejte se na nové trendy

Jaké jsou aktuální trendy, co se pánských triček týče? Objevte trendy materiály i potisky!

MBTI test typologie osobnosti online - poznejte svůj typ

MBTI test typologie osobnosti online - poznejte svůj typ

Chcete vědět, jaký jste typ osobnosti a více poznat svůj charakter? Udělejte si MBTI online test zdarma. Poradíme vám kde je hledat.

6 tipů, jak se efektivně zbavit prachu v domácnosti

6 tipů, jak se efektivně zbavit prachu v domácnosti

Obsahuje plísně, bakterie, pyl, roztoče, zvířecí srst, vlasy i překvapivě vysoký podíl lidských kožních buněk. Není divu, že je prach nejen...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY