Vyvracíme filmový mýtus: Po pádu do sopky se v lávě neutopíme

Ve filmech se často setkáváme se situacemi, kterým prostě slepě věříme. Jednou z nich je způsob smrti utopením v lávě. Nesmysl! Pojďme jeden z těchto filmových mýtů rozcupovat.

Vyvracíme filmový mýtus: Po pádu do sopky se v lávě neutopíme
Foto: Pixabay

Zapomeňte na neohroženého Arnolda Schwarzeneggera v Terminátorovi 2 a Gluma z Pána prstenů: Návrat krále nořící se do lávy. V tomhle jsou hollywoodské trháky úplně mimo. Pokud jste člověk, potopení do lávy se prostě nestane.

Láva a voda

Láva není jako voda. Jistě, někteří si myslí, že roztavená hornina (magma) se bude chovat jako jakákoli jiná kapalina, ale existují některé zásadní fyzikální vlastnosti, které nám ukážou, kde je pravda.

  • Voda má hustotu 1 000 kg/m3 a viskozitu 0,00089 Pa*s.
  • Láva má hustotu 3 100 kg/m3 a viskozitu 100-1 000 Pa*s.

Viskozita je jakási míra tekutosti kapaliny, udává tedy jak se tekutina brání tečení. Jednotkou je Pascalsekunda.

Můžete si doma vyzkoušet malý experiment. Postačí vám k tomu motorový olej pokojové teploty, který nalijete do misky. Motorový olej při pokojové teplotě by měl mít hustotu okolo 920 kg/m3 a viskozitu 1 Pa*s a bude představovat lávu. Z polystyrenu vystřihněte malou postavičku. Polystyren má hustotu 30 kg/m3, je to tedy zhruba 1/3 hustoty oleje. Poté panáčka zatlačte do oleje. Ponoří se?

Žár roztavených hornin

Láva je třikrát hustší, těžší a několikanásobně lepkavější než voda. Vysoká viskozita lávy zabrání, aby se naše tělo potopilo. A co víc, teplota lávy je mezi 700 až 1 200°C (běžná trouba má až 275 °C). Pokud bychom přece jen spadli do aktivní sopky, rozhodně se neutopíme, ani se neroztavíme, ale prostě shoříme.

Zdroje:

  • www.wired.com
  • www.geology.cz

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

profimedia-0587930416.jpg

Proč jídlo v letadle nechutná dobře? Může za to hluk

Jídlo v letadle často hezky voní i lákavě vypadá, ale s chutí to už taková sláva nebývá. Na vině však nejsou kuchaři, ale hluk v pozadí...

Zacpěte si nos a nepoznáte rozdíl mezi jablkem a cibulí

Jak ošálit chuť? Zkuste to s jablkem a cibulí

Je pravda, že když si zacpete nos a zakryjete oči, chuť mezi jablkem a cibulí je k nerozeznání?

Kamery Sony v roce 1998 umožnily vidět skrze oblečení

Videokamery Sony v roce 1998 umožnily vidět skrze oblečení

Před několika lety zákazníci zjistili, že se videokamery Sony neúmyslně chlubí „rentgenovými“ schopnostmi.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY