Proč jídlo v letadle nechutná dobře? Může za to hluk

Jídlo v letadle často hezky voní i lákavě vypadá, ale s chutí to už taková sláva nebývá. Podle výzkumů však nejsou na vině kuchaři, ale hluk v pozadí, který manipuluje vnímání chutí. Další studie ukázaly, jaký vliv mohou mít různě vysoké tóny na vnímání sladké a hořké.

Jídlo v letadle Foto: Profimedia

Studie publikovaná v roce 2011 potvrdila domněnky mnoha hladových cestujících v letadle, když zjistila, že hlasitý hluk v pozadí ovlivňuje funkci chuťových pohárků. Konkrétně potlačuje vnímání slané a sladké chuti a snižuje celkový požitek z jídla.

Tento výzkum by tak mohl vysvětlit, proč i ta nejlákavěji vonící jídla v letadle chutnají mdle a nevýrazně. Dle studie si také mnoho lidí v letadle vyžádá drinky a nápoje výrazných chutí, např. Bloody Mary nebo třeba rajčatový džus. Lidé, kteří si je objednají, by vám ale řekli, že si takový nápoj jindy dávají jen zřídka.

Na téma vlivu zvuku na chuť vznikla celá řada studií. K zajímavým výsledkům došly výzkumy zabývající se konkrétně vysokými a nízkými tóny a jejich vlivem na pociťování chutí.

V posledních letech proběhla jedna taková studie např. na Oxfordské univerzitě. Výzkumníci krmili skupinu dobrovolníků sladkostmi a pouštěli jim k tomu vysoké a nízké tóny. Dobrovolníci následně hodnotili vnímanou chuť na stupnici.

Jaký byl závěr? Vysoké zvuky zvýrazňují sladkost jídla, zatímco nízké tóny zvýrazňují hořkost. Tyto výsledky potvrdily i další studie. A jak můžeme tyto poznatky začlenit do běžného život?

Zvuk bude zřejmě hrát větší roli v našem zážitku z jídla. Například americká společnost Ben & Jerry's zabývající se výrobou zmrzlin zvažuje revoluční novinku - zvukovou řadu zmrzlin s QR kódy na vaničkách, které by umožnily přístup k doplňkovým zvukům prostřednictvím mobilů.

Vliv zvuku na vnímání chutí by tak mohl umocnit zážitek z jídla a nabízí se mnoho zajímavých možností, kdy zvuky mohou dotvářet určité chutě. Mohli byste tak třeba cukr v ranní kávě nahradit poslechem zvuku o vysoké frekvenci.

Věděli jste, že vůně tvoří až 80 % naší chuti? Zjistěte více ZDE.

Zdroje:

  • https://www.acousticbulletin.com/engine-noise-on-planes-diminishes-our-sense-of-taste
  • https://www.theguardian.com/lifeandstyle/wordofmouth/2014/mar/11/sound-affects-taste-food-sweet-bitter

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kamery Sony v roce 1998 umožnily vidět skrze oblečení

Videokamery Sony v roce 1998 umožnily vidět skrze oblečení

Před několika lety zákazníci zjistili, že se videokamery Sony neúmyslně chlubí „rentgenovými“ schopnostmi.

profimedia-0674683051.jpg

Nejstarším suchozemským živočichem je 190letá želva Jonathan

Nejstarším suchozemským živočichem je v současnosti želva Jonathan. Loni oslavil na ostrově Svatá Helena své 190. narozeniny.

Jak dlouho vařit brambory, aby se nerozvařily

Jak dlouho vařit brambory, aby se nerozvařily

Znáte opravdu přesně dobu vaření brambor🥔? Víte, jak vařit brambory v mikrovlnce? Víte, že lze vařit brambory i v tlakovém hrnci? Odpovědi...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY