Jak na změnu dodavatele energií - plynu a elektřiny

Zajímá vás, jaké kroky musíte podstoupit při změně dodavatele energií? Na co si dát pozor? Jak vybrat nového dodavatele? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v článku.

Změna dodavatele energií je sice jednoduchá, přesto ale může zabrat hodně času Foto: Pixabay

Jak změnit dodavatele elektřiny

Změna dodavatele elektřiny je většinou pouze jednoduchý administrativní krok. Můžou se ovšem vyskytnout komplikace, o kterých je třeba vědět. Abyste se vyhnuli veškerým komplikacím, podíváme se na jednotlivé kroky.

  • stávající smlouva - doba určitá či neurčitá, výpovědní lhůta
  • výběr nového dodavatele
  • vypovězení aktuálně platné smlouvy
  • podepsání nové smlouvy

Přestože jde o čtyři jednoduché kroky, pravděpodobně vám zaberou nějaký čas. Zejména výběr nového dodavatele si velmi dobře promyslete.

Změna dodavatele elektřiny - odstoupení od smlouvy

Prvním krokem, který byste měli udělat, je důkladné pročtení aktuálně platné smlouvy. Průběh přechodu k novému dodavateli totiž závisí na tom, zda máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, či na dobu neurčitou.

Máte-li smlouvu na dobu neurčitou, výpověď smlouvy a změna dodavatele pro vás bude velmi jednoduchá. Půjde jen o trochu administrativy. Nehrozí vám žádné pokuty a vše by mělo jít velmi rychle.

Změna dodavatele elektřiny - pokuta

Pokud ovšem máte smlouvu na dobu určitou, pak vás pravděpodobně čeká pokuta za její předčasné vypovězení. Sankce za odstoupení od smlouvy bývají vysoké a přechod k novému dodavateli se tak nakonec nemusí vůbec vyplatit.

Změna dodavatele elektřiny - výpovědní lhůta

Další informací, kterou se dočtete ve své stávající smlouvě, je výpovědní lhůta. Ta trvá u většiny dodavatelů 3 měsíce, ale jistotu budete mít až po přečtení své smlouvy s dodavatelem.

Smlouva na dobu určitou Při výpovědi smlouvy na dobu určitou platíte v naprosté většině sankce za předčasné odstoupení od smlouvy. Pokud jste blízko k vypršení této smlouvy, přechod k novému dodavateli nezdrží výpovědní lhůta.
Smlouva na dobu neurčitou Při výpovědi smlouvy na dobu neurčitou vás zdrží výpovědní lhůta, která je většinou minimálně 3 měsíce. Nečekají na vás ale žádné pokuty za její ukončení.

Jak vybrat dodavatele plynu a elektřiny - postup

Nyní je na řadě další krok - výběr nového dodavatele energií. Zde se skrývá větší množství nástrah. Při výběru nedávejte na první dojem, leták ve schránce nebo reklamu v televizi. Pokud hledáte nového dodavatele, stojí za to tomu věnovat čas a prozkoumat své možnosti.

  • projděte ceníky dodavatelů
  • zkontrolujte, zda jsou uvedené ceny včetně DPH
  • ověřte, jaký typ smlouvy dodavatelé nabízí
  • poraďte se s lidmi ve svém okolí

Ceníky dodavatelů plynu

Přestože jsou dodavatelé povinni uvádět cenu včetně DPH, často tomu tak není. Cenová nabídka bez DPH pak působí lákavě, ale realita může být jiná. Pozor dávejte i na smlouvy s fixací. Roční smlouva je běžná, ale u fixace na dva a tři roky zbystřete. Taková nabídka nemusí být nutně špatná, ale určitě neuškodí si ji pořádně prostudovat.

Existují i internetové stránky, které nabízí srovnání cen dodavatelů. Kalkulačky elektřiny vám ušetří hodiny porovnávání jednotlivých dodavatelů. U těch se liší nejen cena za 1 kWh, ale také cena za odběr energie. Před podepsáním smlouvy samozřejmě zkontrolujte, zda v ní nejsou nějaké skryté poplatky.

sipka Byli jste zákazníkem Bohemia Energy? Podívejte se, jaké máte nyní možnosti!

Změna dodavatele elektřiny - diskuze

Doporučení vašich blízkých může být lepší než hledání informací na internetu. Každý okolo vás totiž elektřinu odebírá. Poptejte se na zkušenosti ostatních. Samozřejmě na internetu také najdete diskuze, do kterých se můžete zapojit. Ovšem není nad osobní zkušenost.

Jak dlouho trvá změna dodavatele plynu

Změna dodavatele plynu trvá většinou od 3 do 6 měsíců. Záleží na výpovědní lhůtě uvedené ve vaší stávající smlouvě, protože ta tvoří 99 procent této doby. U smluv na dobu určitou pak většinou budete chtít odstoupit na jejím konci. Jednoduše smlouvu neprodloužíte a přejdete k jinému dodavateli.

Přehled dodavatelů elektřiny - tabulka dodavatelů elektřiny

Kompletní přehled dodavatelů elektřiny je velmi dlouhý seznam. Aktuálně je u nás přibližně 80 různých dodavatelů a výběr tedy nemusí být snadný. Velmi podrobný seznam najdete například zde.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

Dodavatele teďka měním po docela dlouhé době a přijde mi, že se na tom nic moc věcí nezměnilo. Výpovědní doba je furt stejná přitom by člověk čekal, že v dnešní elektro době to bude otázka pár dnů, tak doufám, že aspoň tou změnu si přijdu na lepší cenu vzhledem k tomu jak to teďka klesá. Vybrali jsme Bezdodavatele jako obchodníka, kde se fixuje cena po měsíci, takže nebudeme zas muset někde trčet roky a furt budeme mít aktuálně nižší cenu podle trhu, což jsme se dočetli, že je aktuálně daleko lepší.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Vodafone (UPC) výpadek dnes - kde nefunguje internet a TV

Vodafone (UPC) výpadek dnes - kde nefunguje internet a TV

Nefunguje vám Vodafone, respektive některá z jeho služeb? Jde o aktuální výpadek sítě? Poradíme vám, na koho se obrátit a kde najít více...

Jak fungují vkladové bankomaty (vkladomaty) + seznam

Jak fungují vkladové bankomaty (vkladomaty) + seznam

Bankomaty už dávno neslouží jen k výběru peněž. Hotovost si díky nim můžete také vložit na účet. Veškeré informace o vkladomatech najdete v...

Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online

Co je eIdentita a jak si ji založit a aktivovat online

Identita občana (E-identita) vám zjednoduší vyřizování úředních záležitostí on-line ✔️ Přečtěte si, jak se ke službě zaregistrovat a...

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ TIPY